Sidste nyt

 

 


Velkommen til Slotsbyens Krolfklub

  Tårnvej 6






Andekrolf 6.2022
Andekrolf 6.2022.jpg1
Andekrolf 6.2022.jpg2
Andekrolf 6.2022.jpg3
Andekrolf 6.2022.jpg6
Andekrolf 6.2022.jpg5
Andekrolf 6.2022.jpg4

Andekrolf  d. 6. november 2022

50 spillere deltog 

Efter spil blev der serveret Jægergryde fra slagter Warming    Citron fromage  og til slut kaffe med småkager 

Vindere Blev 

Damer 

Ruth Carstensen      83 slag       Præmie 1 and

Irena Pahuss            89                            1 Flæskesteg

Kirsten Andersen      90    Ribe                 2 flasker vin

Aice Ricksen             91                            2 Flasker vin


Herrer

Bent Kudsk               83                             1  and

Poul  Nielsen            86                             1 flæskesteg

Henrik Nielsen          88                             2 flasker vin   



Nordea 001
Nordea billeder.JPEG5
Nordea billeder.JPEG2
Nordea billeder.JPEG4
Nordea billeder.JPEG1

2.0ktober 2022 

fik Slotsbyens Krolf Klub  tildelt 15.760,00 kr af NORDEA FONDEN 

Vi havde søgt om tilskud til nye bluser og gardiner til Foreningshuset i Gram,hvor klubben holder til 

Stor tak til Nordea Fonden 

Krolf afslutning oktober 2022.jpg7
Krolf afslutning oktober 2022.jpg4
Krolf afslutning oktober 2022.jpg5
Krolf afslutning oktober 2022.jpg9
Krolf afslutning oktober 2022.jpg6
Krolf afslutning oktober 2022.jpg3
Krolf afslutning oktober 2022
Krolf afslutning oktober 2022.jpg11
Krolf afslutning oktober 2022.jpg2
Krolf afslutning oktober 2022 1
Krolf afslutning oktober 2022.jpg10
Krolf afslutning oktober 2022.jpg8

Afslutning og Klubmesterskab d.2. oktober 2022

Det gik således 

Damer

Anne Lise  Kudsk         83 slag

Lene  Fuglsig                86 slag

Margit Pedersen           86 slag


Herrer

Thomas Johnsen          83 slag  

Gunnar Ibsen                83 slag

Finn Jensen                  83 slag



For mindste slag gennem sæson 2021 - 2022


 Bent W. Andersen         47 slag på 2 baner 



Så har vi haft besøg af Østjyderne 

Den27 september var der gang i køller og kugler igen 

 72 var samlet til et spil krolf på Slotsbyens baner på Tårnvej i Gram 

Heldigvis blev stævnet afviklet uden alt for meget regn 


Resutaterne blev således


     Damer 

  1. Lene Fuglsig                           80 slag  
  2. Tove Basse                             84 slag
  3. Anne Lise Kudsk                     84 slag


     Herrer 

     1. Hans Peder Trans                   83 slag

     2. Gunnar Ibsen                          83 slag

     3. Holger Hansen                        83 slag

     4. Niels Peter Carstensen           83 slag 


Stævne med Østjyderne 2022.jpg17
Stævne med Østjyderne 2022
Stævne med Østjyderne 2022.jpg1
Stævne med Østjyderne 2022.jpg2
Stævne med Østjyderne 2022.jpg3
Stævne med Østjyderne 2022.jpg4
Stævne med Østjyderne 2022.jpg5
Stævne med Østjyderne 2022.jpg6
Stævne med Østjyderne 2022.jpg7
Stævne med Østjyderne 2022.jpg8
Stævne med Østjyderne 2022.jpg9
Stævne med Østjyderne 2022.jpg11
Stævne med Østjyderne 2022.jpg16
Stævne med Østjyderne 2022.jpg14
Stævne med Østjyderne 2022.jpg12
KrolfDGI Stævne i gram.jpg1
Krolf Kommunemesterskab Bevtoft 2022.jpg2
Krolf Kommunemesterskab Bevtoft 2022.jpg1
Krolf Kommunemesterskab Bevtoft 2022

 Kommunemesterskab i Bevtoft

Lørdag d. 3. september 2022


17 spillere fra Slotsbyen deltog 

Kun Jytte Asmussen blev placeret 


VM Øster lindet 27.8.22.jpg11
VM Øster lindet 27.8.22.jpg10
VM Øster lindet 27.8.22.jpg9
VM Øster lindet 27.8.22.jpg8
VM Øster lindet 27.8.22.jpg6
VM Øster lindet 27.8.22.jpg5
VM Øster lindet 27.8.22.jpg4
VM Øster lindet 27.8.22.jpg3
VM Øster lindet 27.8.22.jpg2
VM Øster lindet 27.8.22.jpg1




VM i Øster Lindet, lørdag den 27. august,

blev endnu en dejligt dag, og selv om der var regn og skybrud andre steder i landet, havde vi dejligt vejr hele dagen, og når vejret er godt, er alting godt.
229 spillere - 118 damer, 111 herrer - og 6 fra Finland, 7 fra Belgien, 1 fra Cuba og 1 fra Færøerne. Det er første gang vi har haft så mange fra udlandet.
Aldermæssigt var der spillere fra 14 til 94 år. Populært siger vi jo, at man kan spille krolf fra man kan gå, til man ikke kan gå


Damer 


) Vinny Sørensen, Ødis Bramdrup (Madholdet) - 33 slag.
2) Louise Boesen, Ejby - 35 slag omk.
3) Krista Hansen, Skodborg (Kongeå) - 35 slag omk.
4) Tove Basse, Gram (slotsbyen) - 35 slag omk.
5) Kis Petersen, Middelfart (Ejby) - 36 slag.
6) Birta Nygaard, Øster Lindet - 41 slag.


Herrer

1) Per Schmidt, Fredericia (Baskerne) - 28 slag.
2) Nicolaj Lundberg Aaskoven, Odense (Mjølner) - 31 slag.
3) Peter L. Christensen, Ødis Kroge (KØK) - 33 slag.
4) Anders Hundebøll, Fredericia (DKK) - 34 slag.
5) Kurt Juul, Brøns (Lundsmark) - 37 slag omk.
6) Peter Knudsen, Ølsted (Borrehøj) - 37 slag omk.

træf d. 14 august 2022.jpg8
træf d. 14 august 2022.jpg7
træf d. 14 august 2022.jpg6
træf d. 14 august 2022.jpg5
træf d. 14 august 2022.jpg3
træf d. 14 august 2022.jpg4
træf d. 14 august 2022.jpg1
træf d. 14 august 2022
træf d. 14 august 2022.jpg2

DKU Træf i Slotsbyens Krolf

d. 14 august 2022




af Mogens Christensen, Slotsbyens Krolfklub.



På Slotsbyens Krolfklubs baner var 100 friske krolfspillere mødtfrem til kamp om retten til at deltage i DKU's Supertræf senere på året.
Vejret var perfekt til sådan et stævne. Varme og en frisk vind.


Klubbens 3 krolfbaner var i dagens anledning ”vendt på hovedet”, så alle spillere var på udebane. De tørre baner drillede, så det blev for de fleste til flere slag, end man måske lige havde forventet. Så der blev givet højlydt udtryk for både begejstring og skuffelse, når kuglerne var blevet sendt af sted.
Efter 2 spillede runder kunne medbragt frokost nydes, og der var også mulighed for at købe grillpølser og drikkevarer.


Frokosten vel overstået blev de sidste to runder spillet, inden detre bedste damer og tre bedste herrer kunne findes.



Vinderne hos damerne var:
1. Tove Basse, Slotsbyens Krolfklub: 96 slag
2. Caroline Juhler, Slotsbyens Krolfklub: 101 slag
3. Ulla Weissert, Tønder: 102 slag



Vinderne hos herrerne var:
1. Flemming Hansen, Slotsbyens Krolfklub: 99 slag
2. Thomas Antzach, Rødding: 102 slag
3. Erling Fjeldsted, Odin, Vojens: 103 slag

Disse seks spillere kvalificerede sig til Supertræffet senere på året.
En rigtig god dag: god stemning og masser af godt humør.

Venskabstræf med Østjyderne og Slotsbyen 

er ændret fra d. 14. september 

til d. 27. september 10:30 

Tilmelding til Klubben senest 14. september 


sommerstævne 2022 sponsor
sommerstævne 2022.jpg6
sommerstævne 2022.jpg5
sommerstævne 2022.jpg2
sommerstævne 2022
sommerstævne 2022.jpg4
sommerstævne 2022.jpg3
sommerstævne 2022.jpg7

Sommerstævne i Slotsbyens Krolf Klub d.10. juli 2022


90 spillere deltog på dagen  som havde det perfekte vejr.

Poul Nielsen stod for alt med scoresedler og fandt de 8 vindere 

Derudover havde Gram  sponsereret mange 

fine gaver til lodtrækning så der var også chanser for at vinde uden at skulle have lavest score 


 Damer


 1.plads       Gurli Sørensen                 88 slag

 2 plads        Erna Christensen             89 slag 

 3.plads        Jette Nielsen                    91 slag

 4.plads        Tove Lund                        92 slag


Herrer

1. plads        Mogens Christensen        83 slag

 2.plads        Gunnar Ibsen                    83 slag

 3.plads        Finn Jensen                      83 slag

 4. plads       Kaj Andersen                    86 slag 





par krolf d.18.06.22.jpg7
par krolf d.18.06.22.jpg6
par krolf d.18.06.22.jpg5
par krolf d.18.06.22.jpg4
par krolf d.18.06.22.jpg3
par krolf d.18.06.22.jpg2.
par krolf d.18.06.22.jpg1

Parkrolf i Ødis Kroge d.18.06.22


I semmifinale

 

Dame par

Marie Rasmussen  og Tove Basse  33,slag



Erna Christensen og Elisse Jensen 34 slag



Herre par finale



Henrik Nielsen/Egon Lolk, Brændstrup/Gram (Slotsbyen) - 32 slag.


2) Marcus og Kurt Juul, Lundsmark/Brøns (Lundsmark) - 35 slag (omkamp).
3) Mads Madsen/Søren Kuntz, Kolding/Dons (KØK) - 35 slag (omkamp).

4) Svend Erling Andersen/Kurt Pedersen, Elby - 38 slag.




Frede Nielsen/Bent Kudsk, Gram (Slotsbyen), slag Mads Madsen/Søren Kuntz, Kolding/Dons (KØK), John Nielsen/Per Schmidt, Asperup/Fredericia (Baskerne), Kalle Christensen/Robert Naur, Fredericia (DKK) - 32, 29, 29, 31.


Ingen mix par 



Finale



Svend, Kurt P., Mads,- 35 slag (omkamp).

Marcus og Kurt J.35 slag (omkamp).

Søren, Egon, Henrik,

Egon Lolk og Henrik Nielsen som blev nr. 1




dm hammelev 2105 2022 (9)
dm hammelev 2105 2022 (8)
dm hammelev 2105 2022 (10)
dm hammelev 2105 2022 (7)
dm hammelev 2105 2022 (6)
dm hammelev 2105 2022 (5)
dm hammelev 2105 2022 (3)
dm hammelev 2105 2022 (4)
dm hammelev 2105 2022 (2)
dm hammelev 2105 2022 (1)
dm hammelev 2105 2022 (11)
dm hammelev 20221

Dm Hammelev 21.05.2022

Slagspil - Damer

Damernes slagspil blev vundet helt suverænt af Mette Juul, Lundsmark med 95 slag, foran Hanne Jensen, Lundsmark med 99 og Else Christiansen, Seest (SBK) med 101 slag.
Lilly Sørensen, Vojens (Odin) havde også 101 slag, men Else havde bedste runde med 21 slag mos Lillys 23.

  • Mette Juul, Lundsmark - 95 slag.
    2) Hanne Jensen, Lundsmark - 99 slag..
    3) Else Christiansen, Seest (SBK)  - 101 slag - bedste runde 21.
    4) Lilly Sørensen, Vojens (Odin) - 101 slag - bedste runde 23



Slagspil - herrer

Hos herrerne var Hans Johnsen, Vamdrup (KØK) suveræn med 88 slag, foran Bent Kudsk, Kastrup (Slotsbyen) med 93 slag og Jens Chr. Pedersen, Gram (slotsbyen)med 95 slag.

1) Hans Johnsen, Vamdrup (KØK) - 88 slag.
2) Bent Kudsk, Kastrup (Slotsbyen) - 93 slag.
3) Jens Chr. Pedersen, Gram (Slotsbyen) - 95 slag.


kampspil

Der blev ikke lavet nye baner til kampspillet, så det blev afviklet på de eksisterende.
Der blev kaldt ud til både damer og herrer, men Lilian fra slotsbyen mente hun burde være med.
Søren tjekkede om hun kunne have ret, og det havde hun. En dommer slulle lægge 3 til 23 og fik det ved en tanketorsk eller skrivefejl til 36, som hun så var noteret for i stedet for 26.
Nu slulle vi putte Lilian ind i en semifinale, og det kunne kun være i stedet for nr. 36 og sidste,  

Finalebanen 

Semifinale 1 - damer

Mette Juul, Lundmark, Hanne Madsen, Toftlund (Tirslund), Hanne Eriksen, Hårslev, Rigmor Hansen, Lundsmark, Pia Hansen, Nr. Aaby (Baskerne), Lilian Pedersen, Gram (Slotsbyen).

Pia - datter af spillets opfinder - spillede godt og fik undervejs 2 hole-in-one, lige som Hanne.
Inden de sidste 3 huller førte Pia med 3 slag til Hanne og 5 til Mette og Rigmor.
Men så gik Mette amok med hole-in-one - 3 af slagsen på de sidste 3 huller, og så vandt hun med 19 slag foran Pia med 21.

Semifinale 5 - damer

Tove Lund, Toftlund (Tirslund), Kirsten Munk, Fredericia (DKK), Doris Mortensen, Lundsmark, Mona Buhl, Lundsmark, Margit Pedersen, Gram (Slotsbyen), Sisse Jensen, Vorbasse (KØK).

Sisse kunne lave hole-in-one som den eneste, så hun vandt sikkert med 24 slag. Resten havde omkring 30 slag.



Semifinale 1 - herrer

Hans Johnsen, Vamdrup (KØK), Bent Christensen, Seest (SBK), Gunnar Søndergaard, Ødis Kroge (KØK), Peter Sørensen, Vojens (Odin), Søren Pedersen, Sommersted (Agrarerne), Hans Peder Trans, Toftlund (Slotsbyen).

Hans, Hans Peder og Gunner fik hver 2 hole-in-one, og det endte med 21 slag til Hans og Hans Peder.
Efter flere runder omkamp endte Hans Peder i finalen.

Semifinale 2 - herrer

Bent Kudsk, Kastrup (Slotsbyen), Michael Bertelsen, Skodborg (Kongeå), Ole Reeckmann, Kolding (KØK), Vagn Sørensen, Lunderskov, Gunnar Bendesen, Lundsmark, Peter L. Christensen, Ødis Kroge (KØK).

Hurtigt lagde Bent og især Vagn sig i front med hole-in-one. Vagn med 2 stk.
Til sidst rørte Ole på sig med 2 hole-in-one, men han havde sat for meget til tidligere.
Vagn vandt med 23 slag mod Bent og Oles 25.

Semifinale 3 - herrer

Jens Chr. Pedersen, Gram (Slotsbyen), Gerhard Hansen, Christiansfeld (Stepping), Torben Steensbeck, Tirslund, Jens Nielsen, Seest (SBK), Søren Kuntz, Dons (KØK), Bent Schmidt Lundsmark.

Her fik alle hole-in-one, men Søren, Gerhard og Jens Chr. fik 2.
Gerhard og Søren endte begge på 22 og omkampen blev vundet af Søren.

Semifinale 4 - herrer

Claus Hansen, Vojens (Odin), Gunnar Ibsen, Gram (Slotsbyen), Anders Hundebøll, Fredericia (DKK), Peter Knudsen, Ølsted (Borrehøj), Erik Kamper, Nysted (Nyserne), Jan Sørensen, Nysted (Nyserne).

Gunnar, Anders og Peter fik 2 hole-in-one, men Anders var klart bedst spillende og endte på 22 slag. Peter var nærmest med 24 slag.
Jeg kan ikke lade være med at nævne Erik Kamper på 92 år. Det er da flot at spille sig i en semifinale i den alder.

Semifinale 5 - herrer

Preben Buhl, Fredericia (ViGo'e), Erling Fjeldsted, Vojens (Odin), Poul Erik Nielsen, Ribe (Slotsbyen), Casper Nørup Jensen, Sønderborg (Mjølner), Mads Madsen, Kolding (KØK), Rudolf Antonisen, Vojens (Odin).

Hole-in-one blev afgørende - også her. Mads og Rudolg fik en på hul 3 og Casper på hul 4, men Poul Erik og Erling fulgte med via stabilt godt spil.
På hul 7 og 8 fik Poul Erik hole-in-one, og så var det løb sådan set kørt.
Poul Erik vandt med kun 22 slag foran Mads med 25.

Holdmesterskab 2022 d. 15.05.jpg4
Holdmesterskab 2022 d. 15.05.jpg3
Holdmesterskab 2022 d. 15.05.jpg2
Holdmesterskab 2022 d. 15.05.jpg 1
Holdmesterskab 2022 d. 15.05

Klubmesterskab d. 15.maj 2022

Vinderhold blev 

Hold 1

Så var det den 27.marts 2022 

Opstart med store  rengørringsdag og 

maling af stakit og bænke 

I dag d. 5. oktober 21  startede vi så op med krolf i GRAM Fritidscenter

18 spillere deltog 

klubvinder 2021 3 oktober
klubvinder 2021 3 oktober 1
træf østjyder 15.09.21
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg6
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg7
Stævne med Østjyderne 15.09.21
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg9
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg10
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg8
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg1
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg4
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg5
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg2
Stævne med Østjyderne 15.09.21.jpg11

Klubmesterskab d. 3. oktober 2021

48 spillere deltog med godt humør, trods regnvejr  det meste af eftermiddagen 

Vinder i damerækken  blev


Tove Detlefsen       78 slag

Erna Christensen    80 slag

Anne Lise Kudsk     85 slag


Vinder af herrerrækken  blev  


Hans Peder Trans    78 slag 

Mogens Christensen 79 slag 

     Gunnar Ibsen            81 slag     


        Færrest slag someren igennen på 2 baner 


Gunnar Ibsen  47 slag 


Hole i one  


Lilian Pedersen 





Stævne med Østjyderne 

15.09.2021

80 spillere deltog i stævnet 

Østjyder og Sønderjyder 


ParKrolf 18.09.21.jpg3
ParKrolf 18.09.21.jpg6
ParKrolf 18.09.21.jpg9
ParKrolf 18.09.21.jpg7
ParKrolf 18.09.21.jpg10
ParKrolf 18.09.21.jpg2
ParKrolf 18.09.21.jpg8
ParKrolf 18.09.21.jpg4
ParKrolf 18.09.21.jpg1
ParKrolf 18.09.21.jpg5
ParKrolf 18.09.21

Kommmune Mesterskab i Jegerup d.16.09.2021



Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg8
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg5
Kommunemesterskab 16.09.2021
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg7
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg2
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg9
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg6
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg4
Kommunemesterskab 16.09.2021.jpg1
VM køk 2021
VM køk 2021.jpg10
VM køk 2021.jpg11
VM køk 2021.jpg12
VM køk 2021.jpg14
VM køk 2021.jpg15
VM køk 2021.jpg16
VM køk 2021.jpg17
VM køk 2021.jpg18
VM køk 2021.jpg19
VM køk 2021.jpg2
VM køk 2021.jpg20
VM køk 2021.jpg4
VM køk 2021.jpg5
VM køk 2021.jpg6
VM køk 2021.jpg7
VM køk 2021.jpg9

VM  i Ødis Kroge 


Verdensmester 

Hans Peder Trans  28 slag 


Slagspil

Damer 


  Vinni Sørensen             Madholdet    116 slag

  Krista Hansen               Kongeå        117 slag

  Anna Steensbeck         Tirslund         118 slag


 Herrer 

  Ole Reeckman               Madholdet    105 slag

  Peter L. Christensen      KØK             107 slag

  Søren L. Christensen     Odense        113 slag   


    Kampspil 

Damer 


  Jette Nielsen                 Bevtoft            30 slag

  Sussi Hundebøl            DKK                32 slag

  Lene Rasmussen         Baskerne         34 slag

  Inger Antzack                Rødding          35 slag 

  Mette Pickering             Christiansfeld  35 slag 

  Jytte Asmussen             Slotsbyen        40 slag 


Herrer 

  Hans P. Trans               Slotsbyen        28 slag

  Lasse F. Hansen           DKK                29 slag 

  Børge Fisker                 ODIN               30 slag

  Bent Kudsk                   Slotsbyen        32 slag

  Gunnar Ibsen                Slotsbyen       34 slag 

  Nicolai L. Aaskoven      Odense           38 slag 



DM hviding
DM hviding .jpg1
DM hviding .jpg3
DM hviding .jpg5
DM hviding .jpg6
DM hviding .jpg7
DM hviding .jpg8
DM hviding .jpg9

DM i Hviding  


 Godt 216 deltog i  Danmarks mesterskabet 

Slagspil 

I dame rækken vandt 

 nr. 1  Anna Hundebøll     Snigskytterne    114 slag

 nr. 2  Vinny Sørensen      Madholdet        115 slag

 nr. 3  Else  Christiansen   SBK                  117 slag   ( B.  26 ) 

 nr 4   Lis E. Holm              Tirslund           117 slag   ( B   27 )

 nr. 5  Vivi Reeckmann       KØK                117 slag   ( B   28)  

 Herrer 

 nr. 1  Mikael Christnsen     KØK                107 slag    (B 21 ) 

 nr. 2.Vagn Schmidt            Lundsmark       107 slag   ( B 21 )

 nr.3  Bent Kudsk                Slotsbyen         108 slag   ( B 25 / 25 )

 nr. 4  Michael Juul              Lundsmark      108 slag   (B 25 / 27 )

 nr. 5 Mogens Christensen  Slotsbyen        108 slag   ( B 26 / 27 ) 

 Kampspil

Damer 

 nr. 1 Anna Hundebøll         Snigskytterne    29 slag

 nr. 2 Louise Boesen           Ejby                   30 slag omkamp

 nr. 3 Lene Fuglsig              Slotsbyen          30 slag omkamp

 nr. 4 Kirsten Munk              DKK                  31 slag

 nr.5 Lilian Pedersen           Slotsbyen          34 slag

 nr 6 Ruth Enemark             Rødding            36 slag

Herrer 

nr.1 Mads Madsen              KØK                  28 slag  omkamp

nr. 2.Torben Steensbeck     Tirslund             28 slag  omkamp 

 nr 3. Mikael Christensen    KØK                  29 slag

 nr.4  Bent Kudsk                 Slotsbyen         31 slag

 nr 5 Vagn Schmidt              Lundsmark       32 slag omkamp

 nr. 6 Anders Hundebøll       DKK                 32 slag omkamp